Get Adobe Flash player
صفحه اصلی دانستیهای دینی اهل بیت

جايگاه علمي امام جواد (ع)

سلام بر تو اى جوادالائمه
و بر آن بارگاه خدایى‏ات که تا دامنه قیامت، چشم‏نواز همه از ره‏رسیدگانِ خسته خواهد بود
امام جواد (ع) چون اجداد طاهرش خزانه دار علمي الهي وگنجينه دار رازها ورمزهاي آفرينش بود
 
 
 alt 

شعب ابیطالب

خرید و فروش با محمد و یارانش،ممنوع
رفت وآمد و معاشرت با محمد و یارانش ،ممنوع
ازدواج با یاران محمد،ممنوع
طرفداری از هواداران محمد ،ممنوع
همه امضا کردند.همه بزرگان قریش.می خواستند عرصه را بر او و همراهانش تنگ کنند.
 alt 

بهترین معلّم دنیا(به مناسبت شهادت امام جعفر صادق(ع) )

alt

دوران 34 ساله امامت امام جعفرصادق علیه السلام فرصتی طلایی بود تا تشنه کامانِ معارفِ نابِ الهی را از سرچشمه زلال وحی سیراب سازد و در این خلال، برخوردهای آن حضرت با گروه های دگر اندیش سازنده و آموزنده بود. هنگامی که مفضل علیه زندیقی، عتاب آمیز صحبت کرد، آن زندیق نتوانست تعجب خود را پنهان کند و گفت گمان نمی برم شما از حلقه شاگردان جعفر صادق باشید چه این که ایشان رفتاری بس ملایم تر و خوشایندتر از این جوش و خروش شما دارد.

آن حضرت که با مخالفان این نوع برخورد کریمانه را دارد، به یقین با اصحاب و شاگردان خاص خویش، رفتاری والاتر از این خواهد داشت. او سال ها بر کرسی درس و منبر پیامبر صلی الله علیه وآله قرار گرفت و هزاران شاگرد را در مکتب خود تربیت کرد.

سلوک علمی این معلّم بزرگ، طی این سی وچند سال، برخورد شایسته یک استاد را با شاگردان خود به زیباترین وجه ترسیم می کند و ما در این مجال کوتاه به چند عنوان مختصر اشاره میکنیم:

الف: تشویق و تکریم شاگردان

شرح حال حجر بن عدي سلام الله عليه‎

هتك حرمت مرقد مطهر صحابي جليل القدر حضرت رسول اكرم صلي الله عليه و آله و ياور باوفاي حضرت امير المؤمنين علي بن ابيطالب عليه السلام جناب حجر بن عدي سلام الله عليه و ياران عظيم القدر ايشان بر عموم شیعیان و محبان اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام تسلیت عرض می نماییم.

 

گرفتار شدن حجر بن عدی و شش نفر از اصحاب او به امر معاویه

دومین مؤمن پاک دل که به امر معاویه ملعون شربت شهادت نوشید ، حجر بن عدی کندی بوده است که از اکابر زهّاد و عدول موثّقین و افاضل صحابه رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم ) و مستجاب الدعوة بوده است ، که شبانه روزی هزار رکعت نماز می گزارد ، هرگاه حدثی از او ظاهر می شد آناً تجدید وضوء می نمود ، و آنگاه که تجدید وضوء می نمود فوری به هر مقدار که ممکن بود نماز به جای می آورد ، و تمام عمر با طهارت بود.

به قدری نیک فطرت بود که هیچ گاه عمل مکروهی هم از او به ظهور نمی رسید ، فلذا هم چنانکه ابن اثیر در اسدالغابه نقل نموده معروف شده بود عندالعموم به حجر الخیر.

این روزها و علی اصغر (علیه السلام)

این روزها،
وقتی آب خنکی می‌بینی و با گوشه چشمت ردش را دنبال می‌کنی،
زیاد به یادت می‌افتد که بگویی:
"السلام علیک یا ابا عبدالله"…

و به یاد شهید شش ماهه کربلا می‌افتی…
روی دست پدر، تشنه، بی‌تاب…
و با امام زمان در زیارت ناحیه مقدسه زمزمه کنی:
السلام على عبد الله بن الحسین، الطفل الرضیع، المرمى الصریع، المشحط دما، المصعد دمه فى السماء، المذبوح بالسهم فى حجر ابیه، لعن الله رامیه حرملة بن کاهل الاسدى…

 

پیامبر اکرم، بزرگترین مایه وحدت

میلاد پیامبر(ص)

وجود نبی مکرم اسلام صلی الله علیه واله، بزرگترین مایه ی وحدت در همه ی ادوار اسلامی بوده است و امروز هم می تواند باشد؛ چون اعتقاد آحاد مسلمانان به آن وجود اقدس بزرگوار، با عاطفه و عشق توأم است و لذا آن بزرگوار، مرکز و محور عواطف و عقاید همه ی مسلمانهاست و همین محوریت، یکی از موجبات انس دلهای مسلمین و نزدیکی فرق اسلامی با یکدیگر به حساب می آید .

یک روایت بسیار تکان دهنده

یک روز مرحوم آیت الله میرزا احمد مجتهدی تهرانی که خدا ایشان را غریق رحمت واسعه ی خویش نماید ؛ با حالی خاص به بیان یک روایتی پرداختند که احساس کردم جگرم جلا و صفا پیدا کرد.

یک روایت بسیار تکان دهنده

ایشان فرمودند : روزی فردی آمد خدمت امام معصوم ( امام باقر و یا امام صادق علیهما السلام که تردید از بنده می باشد ) و به ایشان عرض کرد :

اگر روزی یکی از دوستان شما گناهی کند ، عاقبتش چگونه خواهد بود ؟
امام در پاسخ به وی فرمودند :
خداوند به او یک بیماری عطا می نماید تا سختی های آن بیماری کفاره ی گناهانش شود.
آن مرد دو مرتبه پرسید : اگر مریض نشد چه ؟
امام مجدد فرمودند : خداوند به او همسایه ای بد می دهد تا اورا اذیت نماید و این اذیت و آزار همسایه ، کفاره ی گناهانش شود .
آن مرد گفت : اگر همسایه ی بد نصیبش نشد چه ؟
امام فرمودند : خداوند به او دوست بدی می هد تا وی را اذیت نماید و آزار آن دوست بد ، کفاره ی گناهان دوست ما باشد .
آن مرد گفت : اگر  دوست بد هم نصیبش نشد چه ؟!
امام فرمودند : خداوند همسر بدی به او میدهد تا آزار های آن همسر بد ، کفاره ی گناهانش شود .
آن مرد گفت :اگر همسر بد هم نصیبش نشد چه ؟
امام فرمودند : خداوند قبل از مرگ به او توفیق توبه عنایت می فرمایدبازهم آن مرد از روی عنادی که داشت گفت : و اگر نتوانست قبل از مرگ توبه کند چه ؟
امام فرمودند

به کوری چشم تو ! ما او را شفاعت خواهیم کرد .

اشارات مستقیم به ولایت حضرت علی(ع) در خطبه غدیر

عید قدیر مبارک واقعه غدیر، یکی از وقایع مهم تاریخی اسلام است که از نظر نقلی اثبات شده و از نظر عقلی هم نه تنها قابل پیش بینی بوده، بلکه جز این نیز انتظار نمی رفت

زیرا برای حفظ و صیانت شریعتی چون دین اسلام که پیامبر خاتم آن را آغاز نموده، باید جانشینانی صالح انتخاب می شدند تا در طول تاریخ این فرهنگ عظیم بماند و دستخوش تغییر نگردد.

غدیر صحنه علنی و آشکار منصوب کردن حضرت علی علیه السلام و امامان پس از او به دستور خداوند است به همراه اعلام رسمی پیامبر اسلام برای رفع هرگونه شک و شبهه و بلاتکلیفی در هدایت مسلمین تا روز قیامت و در حضور چندین هزار نفر.

در این گفتار ابتدا در مقدمه ای به اثبات اسناد و مدارک تاریخی موجود و همچنین هدف اصلی ایراد خطبه (انتصاب علی علیه السلام به عنوان امام بعد از پیامبر) اشاره شده سپس عباراتی که نام حضرت آشکارا در خطبه ذکر شده است. براساس کتاب “احتجاج” تالیف احمدبن علی طبرسی (۵۲۳-۵۴۸ هـ.ق) با ترجمه آورده شده است...

اهل سنت واقعی !!!

در ابتدا می خواستم قسمتهایی از مطالب را حذف کنم . اما از دلم نیامد.

عاجزانه تقاضا می کنم تمامی مطالب را با دقت بخوانید و با نظراتتان راهنماییم کنید .

اهل سنت واقعی !!!

 

اهل سنت خود را اهل سنت نامیده اند به این دلیل که آنها خود را تابع سنت پیامبر (قول پیامبر، فعل پیامبر و تقریرات پیامبر) می دانند. اما حقیقت این است که اهل سنت واقعی، شیعه می باشد . شیعه تنها فرقه ای است که به سنت پیامبر آنگونه که بایدِ، عمل نموده است.

به عنوان مثال یکی از سنتهای قطعی و مسلم پیامبر(ص)

نشانه هاي امامت

نشانه هاي امامت

از آنجا که مسئله امامت و رهبري و هدايت امت از اساسي ترين مسائل اسلام و زندگي مسلمانان است، قرآن و پيامبر گرامي نشانه هايي براي شناخت امام بيان فرموده اند که براي هر انساني راه را از چاه روشن مينمايد و ما فشرده اي از آنها را در اينجا بيان ميکنيم:

انفاق در رکوع
شخص فقيري وارد مسجد پيامبر شد و از مردم درخواست کمك کرد، اما کسي به او اعتنائي ننمود. فقير با صداي بلند گفت: خدايا! تو شاهد باش که مردم چيزي به من ندادند و مرا محروم کردند.

حضرت علي که در حال رکوع نماز بود، به فقير اشار هاي کرد و همين که او جلو آمد، حضرت انگشتر خود را به او عطا کرد. آيه نازل شد که همانا ولي شما خدا و پيامبر و آن کسي است که در حال رکوع انگشتر خود را به فقير داد. ( سوره مائده، آيه 55)

البتّه بيان جريان اهداي انگشتر در قرآن، براي معرّفي آن شخصي است که در کنار خدا و رسول حق سرپرستي امت را دارد وگرنه انگشتر دادن در حال رکوع به تنهائي نميتواند مقام امامت را ثابت کند. مقام امامت طبق معيارهاي الهي براي حضرت علي عليه السلام ثابت است، ولي نشانه همه فهم براي معرفي او، اين عمل است.

ماجراي غدير
پيامبر اکر مصلي الله عليه وآله مدت بيست و سه سال به رسالت مشغول بود که مجموع ايام رسالت آن حضرت، هشت هزار و سيصد و نود و پنج روز مي شود. از جمله آياتي که بر پيامبر نازل شد اين آيه بود:
امروز کفار از شما مأيوس شدند. « اليوم يئس الّذين کفروا من دينكم»
امروز دين شما را کامل کردم. « اليوم اکملتُ لكم دينكم»
و امروز نعم تهاي خود را بر شما تمام کردم. « و اتممت عليكم نعمتي و رضیت لکم الاسلام دیناً» (سوره مائده، آيه 3) امروز اسلام را براي شما به عنوان يك دين پذيرفتم.

حال به ايام رسالت آن حضرت بر مي گرديم تا ببينيم کدام روز اوصاف فوق را دارا مي باشد. آنچه مسلم است آن روز از روزهاي عادّي نيست، بلكه يك روز بسيار حساس و مهمي است.

مطالب بیشتر...
شنبه  ۳ فروردين ۱۳۹۸
download_adress

تدبر در قرآن

وب سایت هیئت راهیان نور را چگونه ارزیابی می کنید؟