Get Adobe Flash player
صفحه اصلی دانستیهای دینی اهل بیت زندگی نامه

شعب ابیطالب

خرید و فروش با محمد و یارانش،ممنوع
رفت وآمد و معاشرت با محمد و یارانش ،ممنوع
ازدواج با یاران محمد،ممنوع
طرفداری از هواداران محمد ،ممنوع
همه امضا کردند.همه بزرگان قریش.می خواستند عرصه را بر او و همراهانش تنگ کنند.
 alt 

بهترین معلّم دنیا(به مناسبت شهادت امام جعفر صادق(ع) )

alt

دوران 34 ساله امامت امام جعفرصادق علیه السلام فرصتی طلایی بود تا تشنه کامانِ معارفِ نابِ الهی را از سرچشمه زلال وحی سیراب سازد و در این خلال، برخوردهای آن حضرت با گروه های دگر اندیش سازنده و آموزنده بود. هنگامی که مفضل علیه زندیقی، عتاب آمیز صحبت کرد، آن زندیق نتوانست تعجب خود را پنهان کند و گفت گمان نمی برم شما از حلقه شاگردان جعفر صادق باشید چه این که ایشان رفتاری بس ملایم تر و خوشایندتر از این جوش و خروش شما دارد.

آن حضرت که با مخالفان این نوع برخورد کریمانه را دارد، به یقین با اصحاب و شاگردان خاص خویش، رفتاری والاتر از این خواهد داشت. او سال ها بر کرسی درس و منبر پیامبر صلی الله علیه وآله قرار گرفت و هزاران شاگرد را در مکتب خود تربیت کرد.

سلوک علمی این معلّم بزرگ، طی این سی وچند سال، برخورد شایسته یک استاد را با شاگردان خود به زیباترین وجه ترسیم می کند و ما در این مجال کوتاه به چند عنوان مختصر اشاره میکنیم:

الف: تشویق و تکریم شاگردان

خلاصه ی زندگی نامه حضرت علی (ع)

خلاصه ی زندگی نامه حضرت علی (ع)

امام علي ع

پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله) براى هدايت مردم از بت پرستى به توحيد بر انگيخته شد. ابتدا سال ها دعوت سرّى و تبليغ پنهانى داشت، تا آنكه آيه (وَ أَنْذِرْ عَشِيرَتَكَ اْلأَقْرَبِينَ)(1)«خويشاوندان نزديك تر خود را بيم بده» نازل شد. پيامبر خدا چهره هاى سرشناس بنى هاشم را دعوت كرد و پيامبرى خويش را بر آنان عرضه نمود و فرمود:
((نخستین کسی که از شما دعوت مرا بپذیرد خلیفه و وصیه و وزیر من خواهد بود ,جز على(عليه السلام) كسى بر نخاست. دعوت خويش را دوباره و سه باره تكرار كرد، در هر بار كسى دعوتش را اجابت نمى كرد و تنها على(عليه السلام) بود كه برمى خاست و آمادگى خويش را براى پشتيبانى پيامبر(صلى الله عليه وآله) اعلام مى كرد آنگاه پيامبر خدا(صلى الله عليه وآله) فرمود:
«اين، برادر، وصىّ و جانشين من در ميان شماست، از او بشنويد و فرمانبردارى كنيد.»

رحلت حضرت رسول صلی الله علیه و آله

مدینه در ماتم (رحلت حضرت رسول صلی الله علیه و آله)

رحلت حضرت رسول صلی الله علیه و آله   

زمین عربستان، آشنای گام های مردی است از جنس آسمان که در نگاهش ملکوت موج می زد و آینش مهرورزی بود. اَبرمردی که خُلق نیکویش مایه مباهات خدای سبحان و سریر شوکتش بر قلب های اُمتش استوار بود. خلیفه اللهی که کلیددار خزائن الهی و باب رحمت خدا بر زمین بود. پیامبری از جنس مردم که آسمانه نگاهش عرشی بود، ولی بر روی زمین بین بردگان غذا می خورد. آری، او رسول عدالت بود و برپا کننده داد که دنیا را توشه خویش نساخت، بلکه بدان غبار غمی از چهره مظلوم زدود. 

نگاهی کوتاه به زندگی وشخصیت پیامبرگرامی اسلام 

در زیر مطالبی کوتاه درباره زندگی و شخصیت پیامبرگرامی اسلام را که از کتاب همنام با گل های بهاری (حسین سیدی) جمع آوری شده را فراهم آورده ایم باشد که مفید فایده باشد:

حضرت رسول: داستان من و شما همانند مردی است که آتشی (برای گرمابخشی وروشنایی)افروخته است پروانه ها در آن می افتند و او سعی می کند آنها را حفظ کند من کمربندتان رامی گیرم تا در آتش دوزخ نیفتید اما شما از دستم میگریزید.

شنبه  ۳ فروردين ۱۳۹۸
download_adress

تدبر در قرآن

وب سایت هیئت راهیان نور را چگونه ارزیابی می کنید؟