Get Adobe Flash player
صفحه اصلی دانستیهای دینی قرآن

آموزش گام به گام و آسان قرآن کریم(گام چهارم)

۞ وَقَالَ الرَّسُولُ يَا رَبِّ إِنَّ قَوْمِي اتَّخَذُوا هَذَا الْقُرْآنَ مَهْجُورًا۞
آيه 30: الفرقان
آموزش گام به گام و آسان قرآن کریم(گام چهارم)
(با محوریت سوره¬ی حمد و توحید)

آخرین گام از آموزش قرآن را پیش رو داریم، امیدوارم مفید فایده ی همه ی دوستان عزیز قرار بگیرد.

وقف:

وقف در اصطلاح تجوید یعنی سکوت قاری در انتهای کلمه ای و تجدید نفس برای ادامه قرائت.

شیوه های وقف:

وقف را می توان به دو صورت انجام داد 1 : وقف ابدال(تبدیل کردن آخر کلمه) 2 : وقف اسکان(ساکن کردن آخر کلمه)

آموزش گام به گام و آسان قرآن کريم(گام سوم)

۞ وَقَالَ الرَّسُولُ يَا رَبِّ إِنَّ قَوْمِي اتَّخَذُوا هَذَا الْقُرْآنَ مَهْجُورًا۞
آيه 30: الفرقان
آموزش گام به گام و آسان قرآن کريم(گام سوم)
(با محوريت سوره ي حمد و توحيد)


اگر دو گام گذشته را با ما دنبال کرده باشيد مطمئناً به سادگي يادگيري تلفظ حروف عربي پي برده ايد. (فقط کافيست کمي دقت کنيد و قسمت عملي تلفظ هر حرف را خوب ياد بگيريد)

قسمت آخر مخارج حروف:

1-    واو: کافيست هنگام گفتن واو لب هاي خود را غنچه کنيد دقت کنيد که  لبها به هم نچسبند بلکه به هم نزديک شوند.

2-    خاء: خنده دار است! همه ي ما طرز صحيح تلفظ اين حرف را در فارسي آموخته ايم.

3-    غين: همان صداييست که از غرغره کردن آب نمک در دهان به وجود مي آيد  به بيان ديگر اگر شما به حرف خاء صفت جهر را اضافه کنيد، صداي غين را خواهيد شنيد. همين الان امتحان کنيد. در ضمن غين داراي صفتهاي جهر و استعلاء است.

آموزش گام به گام و آسان قرآن کریم (گام دوم)

به نام خدا

اللهمَّ تَقَبَّلْ مِنّا اِنَّكَ انتَ السَّميعُ الْعَليم

آموزش گام به گام و آسان قرآن کریم (گام دوم)

(با محوریت سوره ی حمد و توحید)

انواع صداها:

قبل از ورود به ادامه مبحث مخارج حروف لازم به ذكر است كه بدانيم ما همواره داراي دو نوع صدا هستيم: 1- صداي كوتاه (فتحه، ضمه، كسره) 2- صداي كشيده] الف مدي(–َ ا)، واو مدي(-ُ و)، ياء مدي(-ِ ي)[.

چه باور كنيد و چه باور نكنيد بايد بگويم كه يادگيري اين نكته كه در ذيل خواهد آمد اولين كليد لهجه ي عربي است يعني با رعايت و تمرين اين نكته خواندن شما به لهجه عربي خواهد شد. (به همين سادگي).

آموزش گام به گام و آسان قرآن کریم (گام اول)

به نام خدا
آموزش گام به گام و آسان قرآن کریم
(گام اول
)

(با محوریت سوره ی حمد و توحید)

•    تجوید و اهمیت آن:

تجوید به معنای نیکو کردن است و در اصطلاح، علمی است از علوم قرآنی که شیوه ی صحیح اداء حروف را بررسی میکند.

یادگیری تجوید برای فارسی زبانان اهمیت ویژه ای دارد به دلیل اینکه زبان قرآن و نماز عربی است و بنا بر فتوای فقهاء نماز کسی که مخارج حروف را از هم جدا نمی-نماید (درست اداء می کند) باطل است و همچنین تعداد حروفی که دارای مخارج مختلف بوده ولی در زبان فارسی به یک صورت اداء می شوند، کم نیستند. مانند سین، صاد، ثاء و طا، تاء و ...

•    در زیر به اهمیت ادای درست حروف توجه کنید:

قرآن ادبستان الهی


قال رسول الله صلي الله عليه واله وسلم
انَّ هذَا القُرآنَ مَاْدبَةُ الله فَتَعَلَّمُوا مَاْدَبَتُهُ مَااسْتَطَعْتُمْ

همانا قرآن ادب و دستور الهي است تا آنجا كه مي توانيد با آن خود را درست بسازيد . حديث خيلي عرشي و بلند است ما تا آنجا كه بتوانيم به حدّ فهم خود نكاتي را براي فهم بهتراين حديث بيان مي كنيم.
ازعزيزان خواهش مي شود كه به آنچه كه تقديم مي داريم خوب دقت كنند تا انشاءالله درحد وسع و بينش خود به عظمت بزرگترين كتاب هستي وهدف از ارسال اين كتاب پي ببريم. و سعي كنيم آن را در زندگي خود پياده كنيم.
و اما بعد، اگر با دقت و از سر تفكر به عالم نگاه كنيم همه چيز را درحركت مي بينينم.
گياهان در حركت اند. حيوانات درحركت اند.انسانها درحركت اند.خلاصه آنكه همه وهمه درحركت اند.
اما حركت چيست؟ و چرا همه درحركت اند؟
حركت زماني پيش مي آيد كه نياز باشد و وقتي نياز و احتياج هست نقص هست؟ يعني وقتي كسي چيزي را ندارد ناقص است، حركت مي كند تاآن را بدست آورد.
براي مثال وقتي كه ما در خانه هستيم و مي خواهيم به حسينيه بياييم حسينيه را نداريم حركت مي كنيم تا به آنجا برسيم. يا وقتي چيزي را نداريم و به آن نيازداريم براي بدست آوردن آن و برطرف كردن نياز خود بايد حركت كنيم.

زندگينامه استاد مصطفي اسماعيل

زندگينامه استاد مصطفي اسماعيل


اکبرالقراء استاد مصطفي اسماعيل از مشاهير و نوابغ علم قرائت قرآن در جهان اسلام است که کلام خدا را با آهنگي بسيار لطيف و دلنشين و با الحاني منطبق با معاني و مفاهيم الهي تلاوت مي کند . وي استادي است بي بديل که در فن قرائت سبکي بسيار ممتاز دارد . مردي است که تمامي قاريان جهان در آستان پر از معنويتش سر تعظيم فرود مي آورند و همه به او عشق مي ورزند .

به راستي که تلاوت شيوا و ممتاز قاري برجسته اي چون مرحوم استاد مصطفي اسماعيل که توأم با دلپذير ترين نغمات آسماني و کلام روح بخش آيات الهي .......

لطايف و اشارات در تفسیر سوره حمد 1

 1 ادب الهى در شروع كار  

سوره مباركه حمد كه اولين سوره كتاب خداست ، با آيه كريمه (بسم الله الرحمن الرحيم )كه حاوى اسم ذات و برخى اسماى صفات الهى است ، آغاز مى شود . بنابراين ، بسم الله هم در طليعه سوره و هم در آغاز كتاب الهى آمده است و اين گونه ، خداى سبحان ادب دينى ورود به كار و شروع عمل را به ما مى آموزد   .

پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله و سلم نيز در مقام تبيين همين ادب دينى فرمودند، ... 

اوصاف قرآن در نگاه اهل عصمت

  

بسم الله الرحمن الرحیم

اوصاف قرآن در نگاه اهل عصمت

در روايات معصومين (عليهم السلام ) اوصاف فراوانى براى قرآن ذكر شده است كه به برخى از آنها اشاره مى شود    :

1 اولين مهمان خداى سبحان   

پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله و سلم مى فرمايد: اءنا اءول وافد على العزيز الجبار يوم القيامة و كتابه و اءهل بيتى  . در قيامت كه همه مخلوقها به خالق باز مى گردند: اءلا الى الله تصير الاءمور ، اولين مهمانى كه بر خداى سبحان وارد مى شود، پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله و سلم و قرآن كريم و اهل بيت پيامبر است و چون چنين كثرت نورى با وحدت حقيقى هماهنگ است ، مى توان از مجموع انوار سه گانه به نور واحد و وافد فارد ياد كرد و گفت :اولين مهمان     .

2 برترين مخلوق خداوند   

همچنين آن حضرت مى فرمايد: القرآن اءفضل كل شى ء دون الله فمن وقر القرآن فقد وقر الله و من لم يوقر القرآن فقد استخف بحرمة الله . قرآن كريم پس از خداى سبحان از هر چيزى برتر است . پس هر كس ‍ قرآن را بزرگ شمارد خدا را بزرگ شمرده و هر كس آن را بزرگ نشمارد، به حريم خداى سبحان استخفاف روا داشته است . قرآن كريم مراحل مختلفى دارد: در مرحله نازله ، عربى مبين است و در مرحله برتر،...     .

استاد عبد الباسط محمد عبد الصمد

ولادت و نسب :

استاد عبدالباسط محمد عبد الصمد در سال 1927 در روستاي المزاعزه يكي از توابع شهر اَرمنت در استان قنا در جنوب مصر متولد شد، او در مكاني پاك كه به امر قرآن كريم از حيث حفظ و تجويد اهتمام مي شد متولد شد،جدّ او استاد عبدالصمد از مردان با تقوا و از حافظان قرآن كه از نظر حفظ قرآن كريم و تجويد و احكام آن مردي متمكّن بود،و پدر بزرگِ مادري او عارف بالله استادِ جليل ابو داود صاحب مقام مشهور و معروف در شهر ارمنت، مي باشد ، اما پدرش استادعبدالصمد يكي از مدرّسين حفظ و تجويد قرآن كريم بود، 2 برادر او محمود و عبدالحميد در آموزشگاه (مكتب) قرآن را حفظ مي كردند و برادر كوچك آنها عبدالباسط هم در سن 6 سالگي به ايشان ملحق گرديد.

اين كودك با استعداد به مكتب استاد امير در ارمنت ملحق شد و استاد به بهترين وجه از او استقبال كرد چرا كه

استاد محمد صديق منشاوي

زماني كه زندگي قاريان مشهور جهان را مرور مي كنيم، نامي آشنا ديدگان را به خويشتن خيره مي سازد. نامي كه رسالت قاريان قرآن را در خاطره ها جاودانه مي سازد. شهيد القراء نامي است كه بي شك هر عاشق قرآني را بر آن گذر افتاده است. نامي كه عاشقان قرآن بارها و بارها برآن درنگ كرده و از خويشتن پرسيده اند كه: محمد صديق از چه رو بدين نام ملقّب گرديده است؟ مردي كه تلاوت هاي زيبايش پس از گذر سال ها، هنوز زينت بخش محافل و مجالس است. مردي كه مقلّدان بيشمار از خويش بر جاي گذاشته است.

او را شهيد القراء ناميده اند، چه آن زمان كه طبيبان معالجش وي را از تلاوت كتاب خدا برحذر داشتند، وي نپذيرفت. چه ، زندگي جداي از مكتب و كلام دوست نه تنها براي او بلكه بر تمامي كساني كه در اين مسير گام گذارده اند، بسي سخت و دشوار است.استاد محمد صديق منشاوي در سال 1299هـ.ش يعني حدود 73 سال پيش، در شهر منشاه مصر در خانواده اي بسيار مذهبي پا به عرصه ي وجود گذارد. پدرش شيخ صديق منشاوي يكي از قارياني بود كه هرگز...

مطالب بیشتر...
شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸
download_adress

تدبر در قرآن

وب سایت هیئت راهیان نور را چگونه ارزیابی می کنید؟